Skip to main content

Detail dokumentu

[Loading...]
0 hodnocení čtenářů

Obsah

Seznam literatury

Agentura, která vytvořila originální záznam: ABE459
Konvence popisu: AACR2
Jazyk katalogizace: cze
Konspekt (záhlaví): Staré tisky 094
Podpole NK: 12
Hl. název: Missale Olomucense :
Další názvové informace: T. R. Artium et philosophie professor: ecclesiarum collegiatarum montis petrini Brunnensis canonicus. Ad reverendissimum dominum dominum Stanislaum dei et apostolice sedis gratia episcopum Olomucensem dominum suum gratiosissimum
Místo vydání: [Viennae] :
Jméno nakladatele: ordinato Joannes Winterburg ... urbe Viennensi austriaca,
Datum vzniku (*): 1505
Rozsah: [XII], CCLXXXIIII l. ;
Rozměr: 
Obecná poznámka: Impresum datováno 14. III. 1505. ; Červeno-černý tisk ve dvou sloupcích, noty tištěny xylograficky. Na titulním listu dedikace olomouckému biskupovi Stanislavu Thurzovi. Na rubu titulního listu dřevořez se sv. Václavem obklopeným anděli jako štítonoši. Na [IX]a dřevořez - chronologická pomůcka. Mezi CLXIIII a CLXXIII na pergamenu tištěný kánon s nečíslovanými listy, kánonový list a červené iniciály v textu se připisují dílně Lucase Cranacha st. Na CCLXXVIa impresum, na CCLXXVIb červeně tištěný signet Johanna Winterburgera.
Název zdroje: Weale - Bohatta 690. VD 16M5604. Vobr (postink) 609. Langer - Dolch 38-39.
Text poznámky: Na titulním listu rukopisné exlibris premonstrátské jihlavské fary asi z poloviny 17. století "Liber Ecclesiae S. Jacobi in civitate Iglaviensi", na předsádce připsáno tužkou "Iglau". Od titulního listu průběžně v textu strahovské razítko (typ 2).
Identifikační značky: Kvalitní raně renesanční vazba s dřevěnými deskami. Teletina zdobená slepotiskem s rámovou kompozicí. V trojité borduře nastavované pásy a kolky s vegetativní výplní (ostrve prostředního rámu provedeny zlaceným [!] slepotiskem. Mezivazní pole pokryta a la semis rozetami. Spony chybějí (zachován pouze fragment z horní). Před knižní blok předvázány 3 prázdné dvoulisty (počáteční list vytržen), vzadu čtyři dvoulisty. Druhotně připevněné pukly a nárožnice byly později sňaty, zůstaly pouze hřebíky. ; Chybí kánonový list (stopy po vytržení). ; Na počátku kánonu zlacená iluminovaná iniciála T(e igitur) s vyvýšením hada na poušti. Počátek kánonu narozdíl od jiných exemplářů vysázen správně ("Te igitur clemen//tissime pater" místo "parer"), jde však o další variantu, kde je na [CCLXXb] přitištěn medailonek se Zmrtvýchvstáním, iluminovaný a zlacený.
Úkon: Natukování a čištění vazby 30. 6. 1987.
Uživatelská klíčová slova: misál ; knihy liturgické ; olomoucká arcidiecéze
Jméno osoby (záhlaví): Winterburger, Johann
Kód role: tiskař
Jméno osoby (záhlaví): Cranach, Lucas, 1472-1553
Kód role: ilustrátor
Jméno osoby (záhlaví): Premonstráti (Jihlava)
Kód role: dřívější majitel
Jméno osoby (záhlaví): Thurzo, Stanislav
Kód role: dedikant
Země: Rakousko
Město: Vídeň
Kód druhu dokumentu: RP
Sigla: ABE459
Titulová signatura (kmen): DL II 19
[TITG]: DL II 19

Diskuze

[Loading...]
Žádné příspěvky
Pro přidávání komentářů se prosím přihlašte.